Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ÜSKÜDAR İNOVASYON MERKEZİ’Nİ BAKAN GÜLLÜCE AÇTI

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA)

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) 2014 Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı kapsamında desteklenmeye değer görülen ‘Üsküdar İnovasyon Merkezi’ projesi Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin de yer aldığı törenle birlikte açıldı.

uskinvsyglc4Haydarpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapılan, spor tesisleri ve Üsküdar İnovasyon Merkezi açılış töreni programına Bakan İdris Güllüce’nin yanı sıra Üsküdar İlçe Kaymakamı Mustafa Güler, Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü Sinan Aydın, Üsküdar Belediyesi Başkan Yardımcıları Zeki Bıyık ile Mete Yapıcı, TOGEMDER Genel Başkanı Saadet Gülbaran, okul idarecileri, öğrenciler ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

uskinvsyglc2Geleceğin mesleği olan mekatronik alanda uygulamalı eğitim veren Üsküdar İnovasyon Merkezi’nin ve okulun spor tesislerinin açılışında öğrencilere hitaben konuşan Bakan İdris Güllüce, kendisinin bu okuldan, 1967-1968 dönemi mezunu olduğunu belirterek, “Ekonomisi iyi olmayan, bir ailenin çocuğuyum. Burada okumasaydım, mühendis olamazdım, belediye başkanı olamazdım, bakan olamazdım, hepsini buraya borçluyum. Üniversite parasını çıkarabilmek için ütü tamir ediyordum, ocak tamir ediyordum” diye konuştu.

uskinvsyglc1Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Bakan İdris Güllüce, gençlerin, günlerinin belli bir saatini okuyarak geçirmelerini, internetin hayatlarının her safhasını kaplamaması gerektiğini ifade ederek, “Çok kitap okuyan, düşünen ve inovasyon yapma peşinde koşan gençler olmanız gerekiyor. O yüzden ömrünüzü bereketli kullanın, gençliğinizi iyi kullanın. Türkiye her geçen gün inovasyon konusunda gelişiyor. Biz 300 yılı kaybetmiş, 300 yılı ıskalamış bir milletin çocuklarıyız. Iskalamışız bu zamanı, o yüzden zamanı güzel kullanarak ve koşarak arayı kapatmamız lazım. Sizler, bu ülkenin baharında doğdunuz, bizler de kışın doğmuştuk. Ben burada eğitim görürken, elektrik anahtarının arkasında ‘Made in Bulgarian’ yazıyordu. Türkiye, elektrik anahtarını üretemiyordu o zamanlar. Şimdi dünyanın en modern savaş gemisini Türkiye üretiyor. Türkiye artık tank üretiyor, helikopter üretiyor. Artık domates, biber, kuru üzüm satmıyoruz. Teknoloji ürünleri satan, ihraç eden ülkeyiz. Asya ile Afrika’da, bir çok ülkenin savunma silahları Türkiye’den gidiyor” diye konuştu.

uskinvsyglc3Öğrencilik zamanlarından bahseden Güllüce, üniversitede okurken bilgisayar görmediklerini, sürgülü cetveller kullandıklarını kaydederek, “Bizim hocalarımız, dişlerini tırnaklarına takarak bizleri bu noktaya getirdiler. İmkanlar çok kötüydü. Sizler, Türkiye’nin çok büyük bir ülke olduğunun bilinciyle doya doya yaşayın. Geçen hafta, Dünya Kadastro Kongresini gerçekleştirdik. Orada, bir çok ülke, Türkiye’ye hayran. Bana soruyor bir ülkenin bakanı, ‘bağımsızlık gününüz ne zaman?’ ben diyorum, ne bağımsızlık günü, öyle bir şey yok bizde, biz 3 bin yıldır bağımsızız. O acıyı tatmayan milletin çocuklarıyız. Mustafa Kemal ne diyor, ‘bağımsızlık benim karakterimdir.’ Asya, Avrupa kıtasının gelişmekte olan ülkeleri, gelin bize rehberlik edin, tapu idaremizi siz kurun, kadastromuzu siz yapın, standartlar olarak, sizlerin standartlarınıza uyalım diyorlar. Böyle bir ülkenin insanlarıyız” şeklinde konuştu.

Reklamı Geç