Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ÜSKÜDAR KARTALBABA CAMİİ VE TÜRBESİ YENİLENDİ..

Nuhkuyusu Caddesi’nde bulunan tarihi

Nuhkuyusu Caddesi’nde bulunan tarihi Kartal Baba Camii ve türbesi, Üsküdar Belediyesi’nin katkıları ile yeniden inşa edildi. Açılışa Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan da katıldı. Dergâh olarak yapıldığı tarih kesin olarak bilinmemekle birlikte kayıtlara göre 1787 senesinden evveline dayanan Kartal Baba Camii son yıllarda düştüğü bakımsız ve metruk halden kurtarılıp yeniden Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Üsküdar Belediyesi işbirliği ile eski görkemli haline getirildi.

uskudar restore 3Kaynaklarda Kartal Ahmed Efendi, şeyh Ahmed Kartal ve Şeyh Kartal isimleri ile anılan bu tekkenin ilk kurucusu Kadiri Tarikatından Kartal Baba lakaplı şeyh Ahmed Efendidir. Tekke’nin ikinci banisi Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın cariyelerinden La’l-ter hanımdır. Ayin günü salı olan bu Kadiri Tekkesi, Tevhidhane, Selamlık ve Harem(Şeyh Evi) bölümlerinden oluşmaktaydı. Kare planlı olarak yığma taştan yapılan bina, zaman içinde bakımsızlaşmış, 1925 yılında tekke ve zaviyelerin kapatılmasının ardından tamamen harap duruma düşüp ve 1942 senesinde tamamen çökmüştür. Tekkenin sağ tarafında, Nuh Kuyusu Caddesi üzerinde bulunan, iki katlı ahşap Şeyh Evi ise 1976 yılında yıkılmıştır.

uskudar restore 4191 ada 15 parselde bulunan Kartal Baba Camii ve Hazinesi Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun caminin yanındaki ahşap ev hariç kâgir olan dış duvarları ile ilavesi olan ahşap kısmının tamamen yıkılıp, yeniden ihya edilmesinde prensip olarak sakınca bulunmadığına karar verilerek 2014 yılına kadar kullanıldı. Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan Kartal Baba Camii’nin, aradan geçen zaman içinde yapısal olarak yenilenme ihtiyacı ortaya çıktı. “Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Ait Katkı Payına Dair Yönetmelik” kapsamında ayrılan ödenek ile Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projeleri hazırlatılarak Kartal Baba Camii projesinin inşa çalışmasına başlanıldı.

uskudar restore 1Tekke mahallinin işgal edilmesi sonucu farklı amaçlarda kullanılan sahanın yeniden düzenlenerek Üsküdar Belediyesi tarafından bir öğrenci yurdu yapılması da kararlaştırıldı. Restorasyon projesi kapsamında, günümüz ihtiyaçları da göz önüne alınarak projelendirilen parselde, cami altında 2 katlı bir otopark da ilave edildi. Yetkililerden alınan bilgilere göre kısa bir süre içinde yeniden inşa edilecek cami ve öğrenci yurduyla birlikte bakıma alınan Kartal Baba türbesi vatandaşların hizmetine girdi.

uskudar restore 5

uskudar restore 6

uskudar restore 2

Reklamı Geç