Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ÜSKÜDAR SANCAKTEPE METROSU’NDA KAZI İŞİ TAMAMLANIYOR…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin dünyanın

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin dünyanın en hızlı metro çalışmasını sürdürdüğü Üsküdar-Sancaktepe Metrosu’nda, Ümraniye Çarşı ile Altunizade bağlandı. Sırada Bağlarbaşı İstasyonu var.

metroasama4İstanbullular’a rahat, konforlu ve ekonomik ulaşım imkanı sunacak olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metrosu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başakanı Kadir Topbaş’ın talimatı doğrultusunda 2015 yılında hizmete alınmamı hedefleniyor. Anadolu Yakası’nın ikinci metrosunda çalışmalar yerin 30 metre altında 24 saat esaslı sürüyor.

Uskudar-Cekmekoy38 ayda tamamlanması planlanan ve dünyanın en hızlı yapılan metrosu olma özelliğini taşıyan hatta kazı çalışması süren istasyonlar birleşmeye devam ediyor. Bu kapsamda Ümraniye Çarşı İstasyonu’ndan Altunizade İstasyonu’na uzanan 4,5 kilometrelik tünelin kazı ve beton kaplama çalışmaları tamamlandı. Üsküdar’dan Bağlarbaşı’na doğru kazı çalışması yürüten TBM ise Bağlarbaşı İstasyonu’na 400 metre mesafede bulunuyor.

metroasama3Bakım ve triyaj alanı olarak kullanılacak depo sahasından girerek Necip Fazıl İstasyonu’na ilerleyen TBM-3 ise 1,7 kilometrelik tünel imalatlarını kaplamalarıyla birlikte tamamladı. Çalışma hızla devam ediyor. Kazı çalışmalarına yeni katılan 4. TBM ile projedeki kazı çalışmalarının çok kısa bir sürede bitirilmesi hedefleniyor. Projenin ilk tünellerinin birleşim töreni Başkan Kadir Topbaş’ın da katıldığı bir törenle gerçekleştirilmişti.

metroasama6Proje tamamlandığında Sancaktepe’den metroya binen bir yolcu Ümraniye’ye 12,5 dakikada, Üsküdar’a 24 dakikada, Yenikapı’ya 36 dakikada, Taksim’e 44 dakikada, Hacıosman’a 68 dakikada, Atatürk Havalimanı’na ise 71 dakikada ulaşabilecek. 16 istasyonla Üsküdar, Çekmeköy, Sancaktepe ilçelerini birbirine bağlayacak olan 20 kilometrelik metro hattı, Taşdelen ve Sultanbeyli üzerinden Sabiha Gökçen Havaalanı’na kadar uzatılacak.

metroasama5

 

Reklamı Geç