Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ÜSKÜDAR ZABITASI’NDAN NOSTALJİK DENETLEME

Zabıta ekipleri kuruluşunun 189’uncu

Zabıta ekipleri kuruluşunun 189’uncu yıl kutlamaları kapsamında İhtisap Ağası, Kavas ve Cumhuriyet dönemi belediye zabıtası kıyafetleri ile Üsküdar’da nostaljik denetleme yaptı.

uskdenetimnost4Zabıta Ekipleri Zabıta Teşkilatının 189’uncu yılı kutlamaları çerçevesinde Osmanlı’dan döneminden günümüze kadar uzanan dönemde kullanılan zabıta üniformalarıyla Üsküdar’da denetleme yaptı. Ekipler bir yandan denetleme yaptı bir yandan da zabıta tarihi ile ilgili bilgileri vatandaşlarla paylaştı. Üsküdar’da Balık Çarşısı ve Mimar Sinan Çarşısında fiyat denetimi yapan zabıtalara vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

uskdenetimnost3NOSTAJİK DENETLEMEYE VATANDAŞLARDAN YOĞUN İLGİ

Zabıtanın 189’uncu yıl dönümü dolayısıyla bir dizi etkinlik yapıldığını belirten Zabıta Görevlisi Mustafa yıldız,” Zabıta kuruluşunun dünden bugüne nasıl bir değişim gösterdiğini sergilemek üzere temsili kıyafetler giydik. Benim giydiğim kıyafet Kavas Başı 19. yüzyılın başlarında çarşı ve pazarlarda fiyatları deneyimi ve esnaflık adabına uygunluğu denetleyerek karşılığında cezaların verilmesi ile görevliydi” dedi.

uskdenetimnost2ÇOK GÜZEL TEPKİLER ALDIK”

Giydiği kostümün Cumhuriyet Dönemini temsil ettiğini ifade eden Özgür Kılıç, “ 1956 yılında 1580 sayılı kanun ile belediye zabıta teşkilatı  polis teşkilatından ayrılarak hizmet vermeye başladı. 1969 yılına kadar da bu kıyafetle devam etti. Çok güzel dönüşler aldık vatandaşlarda ilginç buldular fotoğraf çektirmek isteyenler çok oldu” diye konuştu.

uskdenetimnost1Nostaljik kıyafetlerle yapılan denetlemelerden memnun kaldığını söyleyen Sakine Coşkun isimli vatandaş “Kıyafetleri çok beğendim ,çok güzel olmuşlar. Eski Osmanlı kültürünü bir anda bize yaşattıkları için teşekkür ederim” şeklinde  konuştu.

Reklamı Geç