Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ÜSKÜDAR’DA ŞİİR TADINDA GÜNLER BAŞLIYOR..

II. Uluslararası Üsküdar Şiir

II. Uluslararası Üsküdar Şiir Festivali’nin basın toplantısı gerçekleşti. Nevmekan’da düzenlenen basın toplantısında Üsküdar Belediye Başkanı Av. Hilmi Türkmen şiir festivali hakkında açıklamalarda bulundu.

uskudar siir gunlari 1Dünyanın 15 farklı ülkesinden 33 şair bir dünya kenti olan İstanbul’un Üsküdar ilçesinde bir araya geliyor. Üsküdar Belediyesi himayesinde gerçekleşen II. Uluslararası Üsküdar Şiir Üsküdar, şimdi de dünya şairlerine ilham kaynağı oluyor. Üsküdar Belediye Başkanı Av. Hilmi Türkmen: “Festivalimizin açılış gecesi ve kapanış gecesi ayrıca konserlerimiz olacak. Böyle güzel bir festivali dolu dolu bir festivali İnşallah başta bütün Üsküdarlılar bütün İstanbullular, Türkiye’nin değişik vilayetlerinde, dünyanın değişik coğrafyalarında şiir severleri bu bir hafta boyunca Üsküdar’da ağırlamanın mutluluğunu İnşallah hep birlikte yaşayacağız. Üsküdar’a şiir yakışıyor, sanat yakışıyor, Üsküdar hem bir şiir şehir, hem bir sanat şehir, hem de Üsküdar değil İstanbul’un bize göre dünyanın bu tür faaliyetlerin en çok yakıştığı ve en çok yapılması gereken şehirdir” dedi.

uskudar siir gunlari 3Dünya’nın 15 farklı ülkesinden gelen 33 şair Üsküdar Belediyesi himayesinde II. Uluslararası Üsküdar Şiir Festivali’nde buluşuyor. Türkiye’den 17 ve Dünya’dan 16 şairin katılımıyla gerçekleşecek olan etkinlik, 9-16 Nisan tarihleri arasında Üsküdar’ın farklı mekânlarında şiir severlere açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek. Açılışı 9 Nisan Cumartesi günü saat 20.00’de BKSM (Bağlarbaşı Kültür Sanat Merkezi)’nin Boğaziçi Salonu’nda yapılacak olan festivalde; Türkiye, Arjantin, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Arnavutluk, Ürdün, Kuzey İrlanda, ABD, Fas, Güney Afrika, İzlanda, Makedonya, Macaristan, İngiltere ve Jamaika’dan katılım olacak.

uskudar siir gunlari 4AÇILIŞ ÜRDÜNLÜ ŞAİR HİSHAM BUSTANİ’NİN ŞİİR PERFORMANSI İLE BAŞLAYACAK

Bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Festival’de ilk şiir okumasını Arap edebiyatının en etkili yeni yazarlarından Ürdünlü Hisham Bustani yapacak. Festivalin açılış akşamında Hisham Bustani’nin performansının ardından Suriye halk devrimine avukat, aktivist ve şair kimliğiyle destek veren Ammar Rajab Tabbab, Birleşik Arap Emirlikleri’nin modernist en güçlü şairlerinden biri kabul edilen şair-yönetmen Nucûm el-Gânim, Stalinist rejim döneminde ailesinin muhalefetinden ötürü çocukluğunu ev hapsinde geçirmek zorunda kalan ve Sovyet dönemi sonrası Arnavutluk şiirinin en özgün ve güçlü seslerinden biri kabul edilen Luljeta Lleshanaku, Seamus Heaney’nin övgüyle bahsettiği ve İngiltere’nin en prestijli yayınevi Faber & Faber tarafından da eseri yayımlanan Kuzey İrlandalı şair Nick Laird, aile içi şiddet mağdurları konusunda hassasiyeti ile de bilinen Macar şair Janos Csepregi ve Türkiye’den Mustafa Muharrem, Cevdet Karal, Hayriye Ünal, Baki Ayhan T., Eren Safi, Adem Turan, Sıddık Dünyaca ünlü Rastafaryan reggae şairi Mutabaruka İstanbul’da  1952 yılında Jamaika’da dünyaya gelen Kingston’lı Mutabaruka festivalin renkli isimlerinden.

uskudar siir gunlari 28 yaşında babasını kaybeden Mutabaruka, Potosi Tepesi’nde kendi elleriyle yaptığı evde ailesiyle yaşıyor. 30 yıldan fazladır sanatla iç içe olan Mutabaruka edebiyatın yanında kendi grubuyla birlikte Jamaika’nın sevilen müziği reggae yapıyor. National Centre for Youth Development (NCYD) ve Mandeville Rotarakt Kulübü tarafından onurlandırılan şair Amerika, İngiltere ve Jamaika’da akademik düzeyde ders veriyor. Sanatçının Ele aldığı konular arasında cinsiyetçilik, politika, ayrımcılık, yoksulluk, ırk ve özellikle de din önemli bir yer tutuyor.

MUTABARUKA 16 NİSAN CUMA GÜNÜ SAAT 20.00’DE KAPANIŞ PROGRAMI’NDA YER ALACAK

Festival programı farklı mekânlarda birleşerek devam edecek. Festival’de 10 Nisan Pazar günü saat 16.00’da Üsküdar’da sanat ve fikir mekânı olarak anılan Nevmekan’da, 20.00’de Validebağ Korusu’nda şiir okuması yapılacak.

Reklamı Geç