Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ÜSKÜDAR’DAN MACARİSTAN İLE BAĞLARI GÜÇLENDİREN ZİYARET

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Macaristan İstanbul Başkonsolosu Büyükelçi Gabor Kiss’e verdiği sözü yerine getirerek, bir heyetle ziyarette bulundu.

uskmacziy5Başkonsolos Büyükelçi Gabor Kiss’in 2014 yılının Haziran ayında gerçekleştirdiği nezaket ziyareti sırasında ‘Üsküdar ile Macar şehri Kaposvar’ın kardeş şehir’ olduklarını hatırlatıp ‘Macaristan’a hiç gittiniz mi? Gitmediyseniz sizi en kısa zamanda Budapeşte ve Kaposvár’a bekliyoruz’ davetine icabet eden Başkan Hilmi Türkmen; Kaymakam Mustafa Güler, Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Ayaz, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Arat, Marmara Üniversitesi İslam Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse, Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz ve bir grup işadamı ile birlikte Macaristan’a giderek bir dizi temasta bulundu.

uskmacziy6GÜL BABA TÜRBESİ’NDE DUA

Başkan Hilmi Türkmen, Budapeşte’deki Gül Baba Türbesi’nde dua edip ‘Ecdadımızın bu topraklarda eserini görmek nasip oldu. Şükürler olsun’ diye konuştu. Başkan Türkmen, kardeş kent Kaposvar içinde; Üsküdar gibi açık hava müzesi olduğuna vurgu yaparak ‘Misafirperverliğinden dolayı Kaposvar Belediye Başkanı Szita Karoly’e teşekkür ediyorum’ dedi.

uskmacziy1BÜYÜKELÇİ ŞAKİR FAKILI’YA ZİYARET

Üsküdar’dan giden heyet ilk ziyaretini Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı’ya yaptı. Büyükelçi Şakir Fakılı ziyarette yaptığı konuşmada Türkiye ve Macaristan arasında son dönemde her alanda ikili ilişkilerin en üst seviyeye ulaştığını belirterek, “Macaristan ile tarihi dostluk ilişkilerimiz var, tarihi bağlarımız var, akrabalık ilişkimiz var. Çok fazla eser de var. Macaristan hükümeti bu eserlere iyi bakıyor, biz de buna karşılık olarak buraya TİKA’nın şubesini açtık” diye konuştu.

uskmacziy2KÜLTÜR MERKEZİNDE BRİFİNG

Heyet daha sonra Budapeşte Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’ni gezdi. Kültür Merkezi Müdürü Yakup Gül ve Eğitim Koordinatörü Serdar Başutku, heyete, çalışmalarıyla ilgili brifing verdi.

uskmacziy4MACARİSTAN PARLAMENTOSU’NDA RESEPSİYON

Macaristan Parlamentosu’nu da ziyaret eden heyet, Parlamento Başkanı Dr. Mata Matrai tarafından kabul edildi. Matrai, Türk heyetini parlamentoda görmekten çok mutlu olduklarını belirterek, tarihten gelen dostluğun her geçen gün daha da geliştiğini memnuniyetle gözlemlediklerini söyledi. Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler de “Son yıllarda ülkemizle Macaristan arasında çok güzel bir dostluk ve işbirliği oldu, kardeş Macaristan halkıyla güzel bir işbirliği oluşturacağız” dedi. Heyet, onuruna verilen resepsiyonun ardından, parlamento binasını gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Reklamı Geç