Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ÜSKÜDARLI GENÇLER MEHMET AKİF ERSOY’U ANDI..

Üsküdar Belediyesi, Milli Şair

Üsküdar Belediyesi, Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un ölümünün 79’uncu yılında Üsküdarlı çocukları özel hazırlanan metrobüsle Ersoy’un Edirnekapı Şehitliği’ndeki kabrine götürdü. Şiirlerin okunduğu ve duaların edildiği anmada, siyahi bir genç de İstiklal Şairi için Kur’an-ı Kerim okudu.

uskudar m akif anma 2Milli Şair Mehmet Akif Ersoy, ölümünün 79’uncu yılında Üsküdar Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikle mezarı başında anıldı. Sabah saatlerinde Altunizade Metrobüs durağında buluşan yüzlerce öğrenci ve Üsküdar Belediye Başkan Hilmi Türkmen, özel olarak hazırlanan metrobüs aracıyla Edirnekapı Şehitliği’ne geldi. Burada Mehmet Akif Ersoy’un kabri başında dualar edilerek, Kur’an-ı Kerim okundu.  Ersoy’u 79’uncu ölüm yıldönümünde anan çocuklar hem metrobüste hem de Milli Şair’in kabri başında şiirlerini okudu. Ersoy için siyahi bir genç de dua ederek Kur’an-ı Kerim okudu.uskudar m akif anma 1ÖĞRENCİLER, MİLLİ ŞAİRİ ANDI

Mehmet Akif’i anmak için bir araya geldiklerini dile getiren öğrencilerden Zümra Tatar, “Çok mutluyum. Bize İstiklal Marşı’nı hediye etti. Bizler de onu anmak için toplandık, mutluyum burada olduğum için. Bize en büyük hediyeyi verdi” dedi. Mehmet Akif Ersoy’un anma yıldönümü olduğunu belirten öğrenci Birgül Dere heyecanını ifade ederek, “Çünkü o bize bir sembol olan İstiklal Marşı’nı verdi. O olmazsa böyle bir İstiklal Marşı’mız da olmazdı” diye konuştu.uskudar m akif anma 5“ERSOY, MİLLETİMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR KİŞİLİKTİR”

Ersoy’un mezarı başında Kur’an-ı Kerim okuyan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, özel bir gün yaşadığını dile getirerek, “Merhum Ersoy’un vefatının 79’uncu seneyi devriyesi dolayısıyla biz Üsküdar Belediyesi Gençlik Merkezi ve Bilgi Evleri çocuklarımızla birlikte Akif’in mezarı başında anmak için buradayız. Biz buraya gelirken, tabii ki güzel bir yolculuk yapmış olduk. İlk defa topluca 300 tane çocuğumuzla birlikte Akif’i anmaya geldik. Merhum Mehmet Akif Ersoy bizim Türk milleti için çok önemli bir kişiliktir ve önemli bir yer edinmiştir bizler için. İstiklal Şiirimizi bu millete armağan ederken hiçbir zaman istiklalden, istikbalden bu milletin özgürlüğünden vazgeçmemek adına, fedakarlık gerekiyorsa fedakarlık, çalışmak gerekiyorsa çalışmayı göz ardı etmemiştir. Şiirleriyle bütün bu millete gençliğe adeta bir tavsiye de bulunmuştur” şeklinde konuştu.
uskudar m akif anma 4“ŞİİRLERİ GÜNÜMÜZÜ İŞARET EDİYOR”

Anma programında Ersoy’un şiirini okuyan Muhammet Berk Sarıoğlu, Ersoy’a ait okuduğu şiirin günümüzü özetlediğini ifade ederek, “Bugünü çok güzel anlatmış. Zulmü alkışlayamam şiirini de belki o zaman daha farklı sebeplerde yazmıştır ancak şu anda bu şiirin nasıl bu zamana uygun olduğu belli oluyor. Örneğin, Suriye’de Bayırbucak Türkmenlerine Rusya’nın saldırdığı veya İsrail’in Gazze’ye saldırışları gibi birçok zulme Türkiye’nin karşı durduğu, mazlumlara sahip çıktığı bu şiirin nasıl bu zamana işaret ettiği görülüyor” dedi.uskudar m akif anma 3Ersoy için dualar eden çocuklardan Mahmut Kelekçi, Ersoy’u ziyaret etmek için geldiğini belirterek, “Ersoy benim için hem şair hem de Cumhuriyet döneminde yaşamış olduğu için önemli” diye konuştu.

uskudar m akif anma 6

Reklamı Geç