Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ÜSKÜDARLILAR GAZZE İÇİN SEFERBER OLDU

İsrail’in abluka altına aldığı

İsrail’in abluka altına aldığı Gazze için, sivil toplum kuruluşları ve Üsküdarlılar seferberlik başlattı. Üsküdar’da İHYA-DER ve Üsküdar Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlemiş olduğu  yardım kermesi vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor.

uskgazze5Üsküdar’dan Gazze’ye ilk destek, Üsküdar Belediyesi ile İlim Hizmet Yardımlaşma ve Araştırma Derneği (İHYA-DER)’den geldi. İsrail’in ablukaya aldığı Gazze’ye destek olmak için “Yardım Kermesi ve Fotoğraf Sergisi” açıldı. Üsküdar İskelesi Ramazan Çadırındaki sergide, İsrail’in Gazze’ye saldırılarına ilişkin fotoğraflar ve oradaki vahşeti anlatan kitaplar yer alıyor. Bir hafta açık kalacak olan sergi ve kermesin geliri, Gazze’ye gönderilecek.

uskgazze2Sergi açılışında ilk sunum ve konuşmayı yapan İHYA-DER Genel Başkanı Harun Budaklar, Gazze’de yapılan zulme seyirci kalamayacaklarını belirterek “Müslüman olarak hepimiz oradaki vahşetten sorumluyuz. Buraya gelip bir kuruş bile veren. Oradaki yaraya merhem olacaktır. Gazze’deki ambargo bitene kadar mücadelemiz devam edecek. Filistin, Kudüs özgür olana kadar mücadelemiz devam edecek” dedi. Kermes ve fotoğraf sergisinin açılışını yapan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Gazze’de saldırılara ve katliamlara uğrayan Müslüman kardeşlerimize, duanın yanı sıra maddi anlamda destek amacıyla bu organizasyonu gerçekleştirdiklerini söyledi.

uskgazze3DESTEK OLMAYA DAVET ETTİ

Çadırda ramazan ayı süresince kurulan iftar sofralarında Filistin ve Gazze için sürekli dua ettiklerinin altını çizen Başkan Hilmi Türkmen, “Şimdi de bu çadırda Gazze’ye güçlü bir nefes, güçlü bir katkı olsun istiyoruz. Üsküdarlıları, İstanbulluları bu faaliyete destek olmaya davet ediyoruz. İnancımız, geleneklerimiz ve aldığımız terbiye odur ki, biz neme lazımcı bir toplum değiliz. İster burada, ister dünyanın herhangi bir köşesinde olsun bir yerde mağdur, mazlum ve haksızlığa uğrayanlar varsa inancımız ona yardım etmeyi emreder. Hele bir de bunlar bizim din kardeşlerimiz, dostlarımız olunca yüreğimiz parçalanıyor. Biz bu saldırı ve katliamları kınıyor, lanetliyoruz” dedi.

uskgazze1ÜNİVERSİTELİ GENÇLERDEN GAZZE’YE ANLAMLI DESTEK

Gazze için başka bir yardım kermesi ise Mefkûre Öğrenci Kulübü düzenledi. Üsküdar Hacı Bedel Mustafa Efendi Camii önünde kurulan kermes Üsküdarlılar tarafından yoğun destek gördü. Ahmediye Mahallesi’nde esnaf ve vatandaşları ziyaret eden Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, üniversite öğrencilerinin başlatmış olduğu kermesi de ziyaret etti.  Başkan Türkmen, kermesi düzenleyen duyarlı gençlere teşekkür etti. İstanbul ve Ankara’da eş zamanlı olarak başlayan yardım kermesinden elde edilen gelir İHH aracılığıyla İsrail saldırıları sonucu zor durumda kalan Gazze’ye gönderilecek.

 

Reklamı Geç