Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ÜSKÜDARLILARIN NEVMEKAN’I HİZMETE AÇILDI..

Üsküdar Belediyesi, sanat galerisi,

Üsküdar Belediyesi, sanat galerisi, sahne ve kitaplı kahve konseptiyle farklı bir harmoni yakalayan Nevmekan’ın açılışını müzik ve görsel sanatların buluşturan görkemli bir etkinlikle gerçekleştirdi.

uskudarnevmekan3Eskiden İETT Garajı ve tramvay hangarı olarak kullanılan yapının, özel dekorasyonu ile kitapseverlerin vazgeçemeyecekleri ‘sanat galerisi, sahne ve kitaplı kahve konseptiyle’ buluşturan bir merkeze dönüştüğü ‘Nevmekan’ın açılışına Üsküdar İlçe Kaymakamı Mustafa Güler, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma, AK Parti Üsküdar İlçe Başkanı Halit Hızır ve kültür sanat siyaset dünyasından pek çok seçkin davetli katıldı.

uskudarnevmekan7“KİTAP BİLGİ VE DOSTLUĞUN BULUŞTUĞU BİR MEKAN”

Açılışta konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Nevmekan’ın sosyal ve kültürel belediyeciliğin en başarılı örneklerinden birisi olduğunu söyledi. Nevmekan ile kitabı, sanatı ve gençliği bir araya getirmeyi hedeflediklerini belirten Başkan Türkmen, “İçinde bulunduğumuz bu tarihi doku, hizmet yolculuğumuzun en önemli mihenk taşlarından biridir. Türkiye’de eşi olmayan bir anlayışla ve Üsküdarlı dostlarımızın destekleriyle, burası edebiyat, müzik ve sanatın buluşma noktası olacak” dedi.

uskudarnevmekan6Oluşturdukları yeni konsept sayesinde Üsküdar’a farklı bir yapı kazandırdıklarını ifade eden Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Restore ettiğimiz bu mekan Osmanlı döneminde Ürgüplü Hayri Bey ve mimar Ali Talat Bey’in çalışmaları sonucu hayata geçen bir yapı. Cumhuriyet döneminde tamamlanan yapı 1960’lı yıllara kadar tramvay deposu olarak kullanılmış. Daha ileriki tarihlerde İstanbul Büyükşehir Belediye’mizin otobüs garajı olarak kullandığı bir mekan haline geyri. Gençlerimize derslerini çalışabilecekleri kitap okuyup arkadaşları ile sohbet edebilecekleri çok güzel bir mekana dönüştürüldü” dedi.

uskudarnevmekan2Açılış töreninde Yurdal Tokcan, Göksel Baktagir, Derya Türkan, Ross Daly, Kelly Thoma, Zohar Fresco ve Sibil “Üsküdar’dan Dünyaya Seyir” isimli konser verdi.

uskudarnevmekan5Törende ayrıca Sabiha Tansuğ’un koleksiyonundan oluşan “Anadolu Giysilerinde Tekstil Yolculuğu” isimli sergi de ziyarete açıldı. Mekan, her ay farklı bir sergiye ev sahipliği yapacak.

uskudarnevmekan1

Reklamı Geç