• DOLAR
  7,1693
  %-0,00
 • EURO
  8,7327
  %0,07
 • ALTIN
  415,21
  %-0,08
 • BIST
  1.483
  %-2,30
2019’DA EN BÜYÜK PAY ULAŞIM VE ÇEVREYE AYRILDI..

2019’DA EN BÜYÜK PAY ULAŞIM VE ÇEVREYE AYRILDI..

İBB’nin 23 milyar 800 milyon liralık 2019 Yılı Bütçesini Meclise sunan Başkan Mevlüt Uysal, “En büyük yatırımı ulaşıma, sonra çevreye yapıyoruz. Her şey aziz İstanbul için, her şey güzel İstanbullular için. Bu duygu ve düşüncelerle, bütçemizin İstanbul’umuza hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Kasım ayı toplantılarının 7. birleşiminde 2019 Yılı Bütçesi, Performans Programı ile Yatırım ve Hizmet Programını görüştü. Bütçeyi Meclis üyelerine sunan Başkan Mevlüt Uysal, ağırlıklı olarak yatırıma yönelik bir bütçe hazırladıklarını belirterek, “Öncelikleri belirleyen ve ihtiyaçları gözeten bir bütçe tasarısıyla karşınızdayız. 2019 yılı belediye bütçemiz, 23 milyar 800 milyon lira. Bütçemizi geçtiğimiz yıla göre yüzde 18,41 artırdık. Belediyemize bağlı kuruluşlar ve 28 iştirakimiz ile birlikte 2019 Yılı Konsolide Bütçemiz 58 milyar 801 milyon lira. Bütçeyi İstanbullulara en iyi hizmeti vermek üzere hazırladık. Bu amaç doğrultusunda da harcayacağız. Her şey aziz İstanbul için, her şey güzel İstanbullular için. Bu duygu ve düşüncelerle, bütçemizin İstanbul’umuza hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi. Türkiye’nin özeti ve öncüsü olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yıllardır istikrarlı yatırımlarla Türkiye’nin referans belediyesi konumunda olduğunu ifade eden Başkan Mevlüt Uysal, şöyle konuştu;

YATIRIMA 16,5 MİLYAR LİRA AYRILDI

“Kredi derecelendirme kuruluşları raporlarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni Türkiye’de en iyi kredi notuna sahip olarak gösteriyor. Belediye olarak; sağlam bir mali yapıya ve yüksek bir performansa sahibiz. Bütçemizi İstanbullulara en iyi hizmeti vermek üzere hazırladık. Bu amaç doğrultusunda da harcayacağız. Bütçemizi geçtiğimiz yıla göre yüzde 18,41 artırdık. Belediyemize bağlı kuruluşlar, yani İETT ve İSKİ ile birlikte toplam bütçemiz 34 milyar 801 milyon liraya ulaşıyor. Ayrıca 28 iştirak şirketimizin toplam cirosu da 24 Milyar lira civarındadır. İstanbul Büyükşehir Belediye bütçesinden 11 milyar 300 milyon lirayı yatırıma ayırdık. Bu rakam belediye bütçemizin yarısına yakın. Şirketler ve bağlı kuruluşlarımızın yatırımlarını hesaba kattığımızda, 16 milyar 498 milyon liraya yükselen bir yatırım bütçemiz var. 2019’da gelir bütçemiz 20,6 milyar lira. 3 milyar 200 milyon lira borçlanmanın önemli bölümünü her zaman olduğu gibi, raylı sistem yatırımları için kullanacağız.”

İBB’NİN SÜRÜCÜSÜZ METROSU AVRUPA BİRİNCİSİ

Yatırımlarda en büyük payın ulaşıma, bu bölümde de raylı sistemlere ayrıldığının altını çizen Mevlüt Uysal, sözlerine şöyle devam etti; “Gelecek sene ulaşıma 6 milyar 117 milyon lira yatırım yapacağız. Bu rakam, Büyükşehir yatırım bütçemizin yüzde 54’ü. Ulaşım yatırımlarında her zaman olduğu gibi raylı sistemler ağırlıkta. Her zaman söylediğimiz gibi ulaşımda çözüm raylı sistemdir. Raylı sistemleri 1.100 kilometreye çıkardığımızda ulaşım problemini çözmüş olacağız. Şu anda dünyada en fazla metro inşaatı olan şehir İstanbul. 118 şantiyede, 25 bine yakın işçi kardeşimiz gece gündüz çalışıyor. Geçen ay son etabını açtığımız, Üsküdar- Ümraniye- Çekmeköy- Sancaktepe metrosu ile raylı sistemlerde 170 kilometreye ulaştık. En son teknoloji ile yapıp İstanbul’un hizmetine sunduğumuz sürücüsüz metromuz, Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü oldu. İstanbullular için daima en iyisini yaptığımız, böylece bir kez daha tescillendi. Cumhuriyetin 100. Yılında yani 2023’te 454,7 kilometreye ulaşmış olacağız. Raylı sistemleri hızlı bir şekilde 1.100 km’ye tamamlamak için yeni finans modelleri üzerinde çalışıyoruz.”

ÇEVREYE 7 MİLYAR 360 MİLYON LİRA YATIRIM

2019 bütçesinde ulaşımdan sonra en büyük yatırım kaleminin çevre olduğuna dikkat çeken İBB Başkanı Mevlüt Uysal, İBB olarak çevreye 2 milyar 879 milyon lira ayırdıklarını, şirketler ve bağlı kuruluşlarla bu rakamın 7 milyar 360 milyon liraya ulaşarak yaklaşık 3 katına çıktığını söyledi. Konsolide bütçenin yüzde 45’inin çevre yatırımlarına ayrıldığını dile getiren Mevlüt Uysal, “Hafta sonu Millet bahçelerimizden 5’ini, Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle hizmete aldık. İstanbul’a 1,5 milyon m2 yeşil alan daha kazandırdık. Havası, suyu ve toprağıyla daha güzel ve daha yeşil bir İstanbul için çalışmaya devam ediyoruz. Kişi başına düşen yeşil alan miktarımız 12 metrekareyi geçti. Hedefimiz yeni millet bahçeleri ve diğer çalışmalarla kişi başına düşen yeşil alan miktarını 20 m2’ye yükseltmek. İstanbul için en büyük çevre projemiz, Atatürk Havalimanı’nı Millet Bahçesi’ne dönüştürmektir” şeklinde konuştu. Görüşmelerin tamamlanmasının ardından oylamaya sunulan İBB 2019 Yılı Bütçesi, 142 kabul 76 ret oyuyla, oy çokluğuyla onaylandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM