• DOLAR
  %-0,60
 • EURO
  %-0,82
 • ALTIN
  %-0,55
 • BIST
  %-0,65
SAHNE SANATLARI ODASI’NDAN ÖNEMLİ ADIM..

SAHNE SANATLARI ODASI’NDAN ÖNEMLİ ADIM..

Sahne Sanatçıları Odası, 48 başlıkta tiyatroda meslek tanımı ve standartları istemini İstanbul Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birlik Başkanlığı İSTESOB’a gönderdi. Son derece önemli konuları gündeme getiren yazı Birlik tarafından bekletilmeden TESK’e iletildi. Oda Başkanı Terlan Kaya, “Bunca zaman sanatçılarımızın meslek tanımı bile yokmuş” dedi.

İstanbul Sahne Perde Film Eğlence Yerleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası, sahne sanatlarında sürdürdüğü meslek tanımı çalışmalarında tiyatro da 48 başlıkta meslek tanımı ve standartları talebini İstanbul Esnaf ve Sanatkarları Birlik Başkanlığı’na (İSTESOB) gönderdi. Birlik bekletmeden TESK | Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyona yolladı.

İstanbul Sahne Perde Film Eğlence Yerleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Bakanı Terlan Kaya konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Göreve geldiğimizde Anayasamızın 64. maddesinin uygulama kanunlarının olmadığını gördük. Nedenleri üzerine yaptığımız incelemede sahne sanatçılarımızın meslek tanımlarının olmadığını gördük. Meslek tanımları olmayınca kamu önünde yok hükmündeler bu nedenle hemen çalışmalara başladık çünkü sanat üzerine kurulu tek ihtisas meslek odasıyız. Yasalarımız bu görevi meslek odalarına vermiş, ülkemdeki sanatkar ve sanatçılarımızın sorumluluğu omuzlarımızda, bu bilinçle tiyatroya ömür vermiş ustalardan oluşan çalışma gruplarımızla bir taslak oluşturuldu şu an tartışılacak sonuca ulaştırılabilecek bir metin var elimizde” dedi.

Kaya açıklamalarını şöyle tamamladı: “18 Nisan 2022 tarihli aylık olağan yönetim kurulu toplantımızda artık yola çıkılması ile ilgili kararı oy birliği ile aldık. Bir oyunun sahnelenmesinde, yapımcıdan gişe görevlisine kadarki süreçte görev alan ve tiyatronun ayrılmaz parçası olan 48 başlıkta sanatkarların meslek tanımlarının yapılması talebimizi açtık. 18 Nisan 2022 de resmi yazımızı üst birliğimiz İSTESOB’a ilettik birlik yetkililerimiz bekletmeden Konfederasyona gönderdi. İlgilerinden dolayı çok teşekkür ederiz. Bu arada ostalara bir çağrım var, sürece dahil olun! Emeği geçen tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM
ÇEKMEKÖY’ÜN İMAR PLANI SORUNU BİTMEK BİLMİYOR…

ÇEKMEKÖY’ÜN İMAR PLANI SORUNU BİTMEK BİLMİYOR…

23 Şubat 2021, ÇEKMEKÖY’ÜN İMAR PLANI SORUNU BİTMEK BİLMİYOR… için yorumlar kapalı
MERTCAN ARSLAN: “ÖZ EVLATLARINIZA SAHİP ÇIKIN ARTIK..”

MERTCAN ARSLAN: “ÖZ EVLATLARINIZA SAHİP ÇIKIN ARTIK..”

13 Şubat 2021, MERTCAN ARSLAN: “ÖZ EVLATLARINIZA SAHİP ÇIKIN ARTIK..” için yorumlar kapalı
KENTSEL DÖNÜŞÜM BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA YOĞUN İLGİ..

KENTSEL DÖNÜŞÜM BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA YOĞUN İLGİ..

4 Haziran 2021, KENTSEL DÖNÜŞÜM BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA YOĞUN İLGİ.. için yorumlar kapalı
PANDEMİYE RAĞMEN 1 YILDA YAPILANLAR ORTADA..

PANDEMİYE RAĞMEN 1 YILDA YAPILANLAR ORTADA..

25 Şubat 2021, PANDEMİYE RAĞMEN 1 YILDA YAPILANLAR ORTADA.. için yorumlar kapalı
İMAMOĞLU: “KAMUNUN BU TÜR HİZMETLERİ LÜTUF DEĞİLDİR..”

İMAMOĞLU: “KAMUNUN BU TÜR HİZMETLERİ LÜTUF DEĞİLDİR..”

19 Şubat 2021, İMAMOĞLU: “KAMUNUN BU TÜR HİZMETLERİ LÜTUF DEĞİLDİR..” için yorumlar kapalı