Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ÇEKMEKÖY ULUS PAZARI’NIN ESNAFI DA MÜŞTERİSİ DE MUTSUZ..

Çekmeköy’de binlerce kişinin ekmek

Çekmeköy’de binlerce kişinin ekmek kapısı, marka tescilli Ulus Pazarı’nın esnafı son günlerde hayli sıkıntılı. Esnaf, taşınmaları planlanan belediyenin Kapalı Pazar yerinin kapasitelerine cevap vermekte yetersiz kalacağını kara kara düşünürken, şimdi de Cumartesi gününden hafta içine alınacakları yönündeki duyumlarla adeta bunalıma girmiş vaziyette…

uluspazari4Yaklaşık 300 civarında esnafın, 1.100 tezgahta hizmet verdiği Çekmeköy Ulus Pazarı’nda işler karışıyor. ‘Sosyete Pazarı’ olarak da bilinen binlerce kişinin ekmek kapısı Ulus Pazarı’nda esnaf son zamanlarda oldukça sıkıntılı günler yaşıyor. Çekmeköy Belediyesi tarafından yaptırılan ancak Ulus Pazarı kapasitesine yeterli gelmeyeceği öne sürülen Kapalı Pazar yerine taşınacağı yönündeki planların ardından Cumartesi günleri kurulan pazarın hafta içine alınacağı söylentilerinin de yayılmasıyla esnaf iyiden iyiye tedirgin olmuş durumda.

uluspazari1“ULUS PAZARI ÇEKMEKÖY’ÜN ADINI EN GÜZEL ŞEKİLDE TANITAN MARKA TESCİLLİ ÖNEMLİ BİR KURUMDUR”

Konuyla ilgili olarak gazetemize kadar ulaşan serzenişleri yerinde araştıran Yerel Gazete, hem esnafın hem de müşterilerin mutsuz ve karamsar olduğunu gözlemledi. Genelde bölge esnafının iş yaptığı Ulus Pazarı’nın 6 yıldır aynı yerde hizmet verdiğini ve Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi ‘UPEK’ adı altında kooperatifleşmiş, marka tescilli bir işletme olduğunu gazetemize anlatan esnaf; “Şile’den, Üsküdar’dan Ümraniye’den ve Kadıköy’den insanlar Cumartesi günleri ailelerini de yanına alıp Çekmeköy’e alışveriş yapmaya geliyor. Ulus Pazarı, Çekmeköy’ün adını tanıtan ve dışarıda en güzel şekilde temsil eden bir markadır” diyor ve ekliyor;

uluspazari2“KAPALI PAZAR YERİNE HADİ SIĞMAYA ÇALIŞALIM DERKEN ŞİMDİ DE CUMARTESİ’DEN HAFTA İÇİNE ALINACAĞI SÖYLENTİLERİ BİZİ HEPTEN BİTİRDİ”

“Bizler de müşterilerimiz de bu yerden ve işlerimizden son derece memnunuz. Binlerce kişi bu pazardan ekmeğini kazanarak geçimini sağlıyor. Şimdi bu kurulu düzenimiz bozulacak. Belediyemiz tarafından yaptırılan Kapalı Pazar yeri, modern ve çağdaş bir hizmet merkezi olabilir ancak büyüklüğü açısından Ulus Pazarı’nın kapasitesine cevap vermesi mümkün değil. Burada 1.100 tezgah iş yaparken belediyenin Kapalı Pazar yerine ancak 400 tezgah sığmakta ve bu tezgah alanları da buradaki gibi geniş ve ferah alanlar değil küçük yerler. Biz bu şekilde taşınma planına alışmaya çalışırken şimdi de Cumartesi günü kurulan pazarımızın hafta içine alınacağı yönünde söylentiler duyuyoruz. Ulus Pazarı’nın Cumartesi’den hafta içine alınması demek bittiğimiz demektir.”

ESNAF DA MÜŞTERİLER DE CUMARTESİ GÜNÜNDE HEMFİKİR..

idris koçoğlu1Tuhafiyeci İdris Koçoğlu; “Ulus Pazarı Cumartesi günü kurulmaz ise hiç kimse gelmez. Zaten kesat olan işlerimiz hepten biter. Bizim milletçe Pazar anlayışımız rahatlık ve ferahlık demek. Adam ailesiyle birlikte tatil gününde gidip gezecek, en ucuz şekilde en kaliteli ürünü almaya çalışacak. Hal böyle iken belediyemizin bizi taşımayı düşündüğü Kapalı Pazar yeri ne Ulus Pazarı’nı sığdırabilir ne de müşterimizin rahatça hareket etmesine imkan sağlar. Tüm bunların üstüne bir de Cumartesi’den hafta içine alınacağı yönündeki söylentiler de çıkınca bizler hepten mahvolduk. Bilmiyoruz sonumuz ne olur.”

hüseyin haşhaş1Giyimci Hüseyin Haşhaş; “Ulus Pazarı esnafı olarak bugün sabah gidip belediyemizin bizleri taşımayı planladığı Kapalı Pazar alanını gezdim durdum. Güzel düşünülmüş bir fikir olabilir lakin Ulus Pazarı’nın kapasitesine cevap vermesi mümkün değil. Burda var 1.100 tezgah ve orada bize tahsis edileceği söylenen tezgah sayısı sadece 400. Hadi gelin 1.100 tezgahı 400 tezgahlık yere sığdırın. Hadi biz bunları da geçtik bir de Cumartesi’den hafta içine alınacağımız yönünde duyumlar geliyor. Ulus Pazarı hepten yok olur gider ve bunca insan ekmeğinden olur.

özgür kanış1Giyimci Özgür Kanış; “Cumartesi günü dendi mi bölgemizde akla Çekmeköy Ulus Pazarı geliyor. Bu bir alışkanlık, bir gelenek ne derseniz deyin Ulus Pazarı başlı başına bir yaşam kültürü. Çekmeköy’ün adını en güzel şekilde tanıtan da bizleriz. Civar ilçe insanları Cumartesi günü oldu mu bu ilçeye alışverişe geliyor. Binlerce insan buradan ekmek yiyor ve ihtiyaçlarını karşılıyor. Cumartesi günü dışında kurulacak bir pazarın ne bize ne de tüketiciye bir faydası olmaz aksine büyük zararı olur. Biz istiyoruz ki pazarımızı daha da güzelleştirelim ve elimizi de taşın altına koyarak daha da geliştirelim.”

sinan yıldız1Ayakkabıcı Sinan Yıldız; “Ulus Pazarı, Cumartesi gününün dışında kesinlikle olmaz. İnsanlar tatil günü zaten buraya geliyor. Hafta içi herkes işinde gücünde nasıl gelsin. Burada benim 14 metre tezgahım var. 4 kardeşimle birlikte iş yapmaya çalışıyoruz. Buradan kazandığımla 3 çocuk okutuyorum. Bizler bu Pazar yeri için bedel ödedik. Şimdi istiyoruz ki bu pazarın gerekirse üstünü kapatalım, geliştirip güzelleştirelim.”

Kadir çebi1Çocuk Giyimci Kadir Çebi; “Burası bizim ekmek teknemiz ve hafta sonu olduğu için ekmeğimizi kazanıyoruz. Ulus Pazarı’nın gününün ve yerinin değişmesi demek hepimizin sonu demektir. Belediyemizin Kapalı Pazar yeri çok küçük bir yer ve orada esnafından müşterisine herkes mağdur olacak. Oraya sığmamız mümkün değil. Bir de üstüne üstlük Cumartesi günü yerine hafta için bir gün muhabbeti çıkınca insan hepten üzülüyor.”

cengiz inç1Giyimci Cengiz İne; “Ulus Pazarı demek alışverişin en alası demek. Civar ilçelerden binlerce insanımız aileleriyle birlikte hafta sonu çıkıp buraya geliyor ve sadece 100 liraya belki de bütün çoluk çocuğunun giyim-kuşamını tedarik ediyor. Düğün abiye kıyafetleri bile artık Ulus Pazarı’ndan alınıyor. Belediyemiz UPEK’le elele verip burayı daha da etkin ve verimli kılıp güzelleştirebilir. Binlerce esnafı mağdur etmenin bir anlamı yok.”

seyfettin akin1Çantacı Seyfettin Akin; “Bu taşınma ve gün değiştirme duyumları yüzünden halkımız şimdiden bize tepki gösteriyor. Neyi, nerden alacağını çok iyi bilen müşterimiz Cumartesi gününe alışkın. Ulus Pazarı tüketici haklarına saygılı önemli bir markadır. Şimdi bu ekmek teknemiz adeta yok edilmeyle karşı karşıya bırakılarak biz esnafa büyük bir acı yaşatılıyor. Yetkililerimiz sesimize kulak vermeli ve ticaretimize engel değil kolaylıklar sağlanmalı.”

ergül kaya1Deri Kemerci Ergül Kaya; “Calışan insan Pazar alışverişi için kesinlikle hafta sonlarını Cumartesi gününü tercih ediyor. Ulus Pazarı müşterisi de böyle. Diğer günler farklı bölgelerde başka Pazar yerleri olduğu için esnaf nerde nasıl tezgah açabilir. Sebze ve meyveyi tüketici her zaman, heryerden alabilir ama giyim ve kuşam özel bir zaman ve mekan gerektirir. Bunun için Ulus Pazarı bulunmaz bir fırsat yeri. Cumartesi günleri de son derece rahat bir gün. Pazarımızın kesinlikle aynı günde ve aynı yerde kalmasını istiyoruz.”

uluspazari3Şimdi bölgenin önemli bir sorunu haline gelen Ulus Pazarı esnafı ve müşterilerinin tüm bu serzenişleri hakkında yetkililerin olumlu ve yapıcı bir şekilde herkesi memnun ve mutlu edecek yeni fikir ve düşünceler üretmesi bekleniyor.

Reklamı Geç