Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

DÜNYA KÜLTÜRLERİ ÜSKÜDAR’DA ŞİİRLE BULUŞUYOR..

‘Uluslararası 1. Üsküdar Şiir

‘Uluslararası 1. Üsküdar Şiir Festivali’, ‘İşte Bunlar Hep Şiir’ temasıyla; dünyanın farklı coğrafyalarından davet edilen 19 yabancı 16 yerli şairin katılımıyla Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen muhteşem bir galayla başladı.

USKSİİR4Şairlere şiir yazdıran Üsküdar bu kez şiir okumalarına sahne oldu. Üsküdar Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından ilk kez gerçekleştirilen festivalin açılış törenine katılan şairler; Ali Jimale Ahmet, Ryszard Krynicki, Muhammed Eno, Sead Begoviç, Balazs Szöllösy, Sonnet Mondal, Roger Palaes, Saadia Mufarreh, Ladan Osman, Tobias Burghardt, Leopoldo Castilla, Fatma Şengil Süzer, Ahmet Murat, Metin Celal, Şakir Kurtulmuş ve Selahattin Yolgi, şiirlerini okuyarak izleyicilere keyifli anlar yaşattı.

USKSİİR5BAŞKAN TÜRKMEN ‘ÜSKÜDAR BİR ŞİİR ŞEHİRDİR’

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, şairleri en fazla cezbeden yerin Üsküdar olduğuna vurgu yaparak, “Üsküdar bir şiir şehirdir. Tarih boyunca seyyahların gzmeye, ressamların çizmeye, şairlerin, edebiyatçıların yazmaya doyamadığı, yaşadıkça âşık olduğu bu şehir, başlı başına bir şiirdir. Efsunlu, huzurlu iklimiyle şairi çağıran, davet eden şehrimize, “Şiir var, gelsene!” derken aslında, “Gelin bu şiiri birlikte okuyalım, birlikte yaşayalım” demek istedik. Sahip olduğumuz güzellikleri sizlerle, şair dostlarımızla, şiir severlerle paylaşmak istedik esasında” diye konuştu.

USKSİİR3Başkan Türkmen, 1 hafta boyunca Üsküdar’ın her yerinde şiirin olacağına değinerek, “Her şeyi bir kenara bırakıp, her şeyi kuşatan şiirden söz edeceğiz. Şiir konuşacağız, şiir okuyacağız, şairce söyleşeceğiz, şiirce muhabbet edeceğiz. Şiir okulda dedik, şiir sokakta dedik. Şiir kafede, şiir her yerde dedik. Okul okul, kahve kahve, salon salon Cadde cadde, sokak sokak dolaşacağız şiirle. Şiiri yaşatacağız, şehrimizi yaşatacağız, şiir olacağız” dedi.

USKSİİR2Başkan Hilmi Türkmen, festivalin teması “İşte bunlar hep şiir” sözünü öylesine söylemediklerini belirtip, “Evet, doğumdan ölüme, beşikten mezara arada yaşanan her şey şiir, hep şiirdir. Bir çocuğun umudu da şiirdir; Bir gencin azmi, heyecanı, coşkusu da. Bir annenin hüznü de şiirdir; Bir babanın çilesi de. Bir hastanın duası da şiirdir; Bir ihtiyarın tecrübesi de. İstanbul’daki bir şairin çilesi de şiirdir; Üsküdar’daki bir simitçinin haykırışı da, Bir boyacının emeği de, bir çaycının muhabbeti de şiirdir. Hayat hep şiirdir” diye konuştu. Başkan Türkmen, sözlerini şiir festivalini hayata geçirenlere teşekkür ederek tamamladı. Başkan Türkmen’in konuşmasının ardından, Türkiye’de bütünüyle şairler tarafından hayata geçirdiği ilk şiir festivali olma özelliği taşıyan etkinlikte şiir okumaları yapıldı.

ŞİİR DOLU GÜNLER

Festivalin onur konuğu ve festival başkanlığını Hüsrev Hatemi, koordinatörlüğünü ise İsmail Kılıçarslan üstlendiği etkinlik 8 gün boyuncu devam edecek. Suriye, Almanya, Hindistan, Arjantin, Filistin, Polonya, İspanya, Kuveyt ve Somali’den 19, Türkiye’den ise 16 şairin katıldığı festivalin bu yılki konuk ülkesi Somali olarak belirlendi. Festival, 11 Nisan Cumartesi Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak Kapanış Gecesi ile sona erecek. Festival boyunca 25 etkinlik gerçekleştirilecek.

ŞİİR OKULDA

Festival kapsamında düzenlenecek ‘Şiir Okulda’ etkinliğinde 5’i üniversite 13’ü lise olmak üzere 18 okulda şiir okumaları yapılacak. Öğrenciler şairlerle bir araya gelip tanışma imkanı bulacak.

GENÇ ŞAİRLER ATÖLYEYE GİRECEK

07 Nisan Salı akşamı saat 20.00’de Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek Genç Şairler Atölyesi’nin moderatörlüğünü Elyasa Koytak yapacak. Katılan şairler ise Sonnet Mandal, Ervina Halili, Roger Palaes, Zeynep Tuğçe Karadağ, Gökhan Ergür, Amal Kassir, Fatih M. Atasever ve Raşit Ulaş.

SOMALİ İÇİN ÖZEL GECE

Festivalin onur konuğu ülke Somali için yapılacak özel gecede film gösterimi, şiir okumaları ve panel gerçekleştirilecek. 6 Nisan Pazartesi saat 20.00’de Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde başlayacak gecede panel Adnan Özer’in moderatörlüğünde ve Somalili şairler Muhammed Eno, Ali Jimale Ahmad, Abdullah Botan ve Ladan Osman’ın katılımıyla gerçekleştirilecek. Diğer bir özel gece ise Prof. Dr. Hüsrev Hatemi için yapılacak. Film gösterimi ve şiirlerin okunmasının ardından İbrahim Tenekeci, Suavi Kemal Yazgıç ve Yakup Gelir’in katılımıyla panel gerçekleştirilecek. 

GRUP ABRA KONSER VERECEK

Festivalin son günü olan 11 Nisan’da ise “Uzun Müzikli Bir Şiir” programı gerçekleştirilecek. Mustafa Akar, Furkan Çalışkan ve İsmail Kılıçarslan, etkinliğin katılımcı şairleri olacak. Kızkulesi Şiir Ödül Töreni’nin de yapılacağı gecede Le Trio Jourban grubu, konser verecek.