Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

MEVLÜT UYSAL’DAN ÜSKÜDAR ÜMRANİYE METROSU İÇİN KESİN TARİH..

Hizmet ve yatırımları yerinde

Hizmet ve yatırımları yerinde denetleyen İstanbul’un yeni Başkanı Mevlüt Uysal, Üsküdar’da çalışmaları incelerken Metro’nun 1 aya kadar açılacağını müjdeledi.

Herkesin merakla beklediği, son zamanların spekülasyona en çok uğrayan meselesi Üsküdar, Ümraniye ve Çekmeköy Metrosu için nihayet tarih verildi. İlçelerdeki hizmet ve yatırımları yerinde denetleyen İstanbul’un yeni Başkanı Mevlüt Uysal, Üsküdar’da süren çalışmaları incelerken yaptığı açıklamada; Metro’nun Ümraniye’ye kadar olan etabının en geç bir ay içinde faaliyete geçeceğini söyledi. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Ak Parti İlçe Başkanı Halit Hızır ve İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı’nın eşlik ettiği incelemeler sırasında konuşan Uysal, Harem’den Beylerbeyi’ne kadar uzanacak meydan düzenlemesinin en kısa zamanda tamamlanacağını ifade etti. Uysal, tamamlanan altyapı çalışmaları sonucunda Üsküdar’ın sele teslim olmayacağını söyledi.

Üsküdar meydan düzenleme çalışmasının bir süredir inşaat halinde olduğunu ifade eden Mevlüt Uysal, “Öncesinde Marmaray sonrasında Üsküdar-Ümraniye Metro hattı devamında Üsküdar Meydan Çalışması derken herhalde vatandaşımız 10 senedir burada inşaatla karşı karşıya. Onun eziyetini çekiyor, onun sıkıntısını çekiyor. Ama her sıkıntının karşılığında bir fayda bir rahatlık muhakkak var. Bu çalışmalar varsa önümüzdeki dönemde de bu kadar bir fayda var demektir” diye konuştu.

Marmaray’ın uzun zaman önce açıldığını inşaatı devam eden Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosu’nun da bitmek üzere olduğunu dile getiren Uysal, şöyle konuştu; “Üsküdar-Ümraniye Metromuzu Çakmak Durağı’na kadar tahmin ediyorum önümüzdeki 1 ay içinde açılışını yapmış oluruz. Deneme sürüşleri tamamlandı, sertifikalar alınmak üzere. Arkasından da bu meydanın düzenleme işi tamamlanmış olacak. O zaman Üsküdar Meydanı gerçekten bir meydan olacak. Üsküdarlı vatandaşlarımızın Eminönü’ne geçişi sürecinde vapura binerken bu meydanı kullanıyorlardı. Bu meydanda günlük belki 50-60 bin yoğunluklu bir sirkülasyon vardı ama Marmaray’dan sonra ve Ümraniye Üsküdar Metrosu bittikten sonra bizim hesaplarımıza göre bugün itibariyle günlük 220 bin kapasiteli bir yoğunluk oluşacak. Bu tabi başlangıç devamında belki 300-350 bine çıkacak bir yoğunluk. Bu sebepten yapılan meydan düzenlemesi önemli.”

Meydanın eski alanıyla yeterli olmadığı için denize kazıklar çakarak yaklaşık 12 bin metrekarelik genişletme çalışması yapıldığını hatırlatan Uysal, “Bu kadar yoğun bir sirkülasyon tabi mecburen geniş bir alan ihtiyacını doğurmuş. Her ne kadar bu konuda denizlerimize doğru açılmak genişlemek hepimizin çok tasvip etmediğimiz bir şey olsa da mecbur kaldığımızda yapıyoruz. Üsküdar’da bu yapıldı. Kuşkonmaz Cami’nin önünü genişletmek zorunlu mu? Bu meydan düzenlemesi Harem’den Beylerbeyi Sarayı’na kadar Üsküdar Sahili’ni tamamıyla kapsayan bir düzenleme. Böyle baktığımız zaman artık bu düzenleme bittikten sonra vatandaşlarımız bu meydandan harem yönüne giderse Beylerbeyi yönüne giderse sahil boyunca rahat bir şekilde gidip gelebileceği. Akşam çocuklarıyla ailece rahat bir şekilde dolaşabileceği bir şekil alması gerekiyor. Bu konuda da baktığımız zaman Kuşkonmaz Camii dediğimiz büyük usta Mimar Sinan’ın eseri önünde tıkanıyor. Biz mecburen bu vatandaşlarımızı burada kapalı sokak gibi geçişini engellememek adına çözüm üretmek zorundayız. öncesinde önü kazıklarla başlanmış proje, anıtlar kurulundan izin alınmış ama kazıkların zarar verdiği tartışması gündeme gelince biz de artık bu cami önündeki alanın kazıklarla değil dubalarla sadece vatandaşların bir geçiş güzergahı olarak planlıyoruz. Kazıkların olduğu yerler bittikten sonra cami önünde de vatandaşlarımız kesintisiz bir şekilde diğer tarafa geçebilecek.”

Kuşkonmaz Cami’nden Harem’e kadar olan bölgede de sahil düzenleme projesi olduğunu kaydeden Uysal, düzenleme bittikten sonra hem trafik akışı ve vatandaşların rahatlayacağını, Üsküdar’dan Kız Kulesi’nin rahatlıkla seyredebileceğini, İstanbulluların ailece sahilin güzelliklerinden istifade edebileceğini söyledi. Harem sahilini rahatsız eden kaçak, ruhsatsız yapıların tamamını temizleyeceklerini belirten Uysal, “Bu meydan düzenlemesi bitiş tarihi Mayıs, Haziran dönemleri gibi olacak. Ama ondan önce Ümraniye metromuz açılacak. Tabi bir projemiz daha var. Şu anda meydan projesiyle birlikte Marmaray projesinden önce yapılmış olan o geçişin bacalarının yüksekliğinin ortadan kaldırılıp meydan seviyesine düşürülmesi projesi. Bakanlığımızla da bunları görüşüyoruz onlar da çözüldüğü zaman sonraki süreçte ortadaki baca yüksekliği de kalkarsa Üsküdar Meydanı gerçekten bir meydan olacak. Yaklaşık 80 bin metrekare üzerinde bir meydan. Marmaray ve Ümraniye metro hattı burada buluşmuş olacak. Bizim eski Üsküdar vapurlarımız da burada devam edecek” ifadelerini kullandı.

Şiddetli yağmurda selden dolayı Üsküdar sahilinin denizle birleşmesini önlemek içinde meydandaki altyapı çalışmalarını bitirdiklerini dile getiren Başkan Mevlüt Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü; “Şu anda meydanın hemen altındaki yağmur suyu hatları bitirilmiş olmakla birlikte yukarıdan gelen yağmur suyu hatları meydana gelinceye kadar belediye binamızın oralarda, oradan yukarıdaki yerlerde sıkıntılar olduğu için burada direk meydana kadar inebiliyor. İSKİ’miz onun çalışmasını yapıyor. Meydan bitmeden onu da bitirmiş olacak. O konuda da birkaç tane çalışma modeli var. İSKİ belki yukarıları tamamen kollektörle çözüp veyahut tünelle hemen belediye binamızın oralardan Harem tarafına geçişini sağlayıp o şekilde bir çözüm bulunmuş olacak. Bundan sonraki süreçte Üsküdar Meydanı bittiği zaman artık yağmur yağdığı zaman da vatandaşlarımız rahatsızlık yaşayacağı bir durum olmayacak.”

İstanbul’a önümüzdeki süreçte güzel hizmetler sunmaya devam edeceklerini vurgulayan Mevlüt Uysal, “Her zaman İstanbullular şu konuda hemfikir, evet Büyükşehir güzel çalışmalar yapıyor. O konuda çok sıkıntı yok. Ama zaman zaman bu sıkıntıların koordinesinde sıkıntılar olabilir. İnşallah bundan koordinelerde sıkıntı olmadan işi tamamlayacağız diyoruz. En basit örnek Ümraniye Üsküdar Metro Hattını açıyoruz ama henüz meydan projemiz bitmemiş, Gönül isterdi ki, Üsküdarlılar isterdi ki, İstanbullular isterdi ki aynı tarihte bitsin, metrodan inen o meydanın güzelliğini yaşayarak görerek buradan başlamış olsun. Orada yaklaşık 3-5 aylık bir sapma var. O sapmalar inşallah olmayacak diyoruz. İstanbullara teşekkür ediyorum, inşallah bundan sonraki süreçte güzellikleri hep birlikte yaşayacağız” dedi.

 

Reklamı Geç