Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

SENDİKA BAŞKANI ERMİŞ’TEN ‘GELİR VERGİSİ ZULMÜ’ TESPİTİ..

Toplumu yakından ilgilendiren konulara

Toplumu yakından ilgilendiren konulara duyarlılığı ile tanınan Eğitim-Bir-Sen İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Erol Ermiş gelir vergisi konusunda da önemli tespitlerde bulundu. Gelir vergisinin yanlış bir düzenleme olduğunu öne süren Ermiş’in açıklaması şu şekilde; 

sendika basın gunu 3“Eskiden maaşla geçinenler ikinci vergi dilimine yılın ikinci yarısında girerdi. Özellikle son beş yıldır vergi matrahı çok cüzi bir şekilde artırıldığı için üçüncü vergi dilimini de görmeye başladık. Kısaca çalışan kesim nisan / mayısta ikinci vergi dilimine, kasım / aralıkta da üçüncü vergi dilimine geçmiş oluyor. Bu durum, maaş artışlarını âdeta anlamsızlaştırıyor.

erol ermisMeseleye rakamlar üzerinden bakacak olursak manzara şöyle: 2012 yılında çalışanlar 10 bin TL’ye kadar birinci vergi dilimine tabi iken, beş yıl sonra 2016 yılında 12 bin 600 TL’ye kadar birinci vergi dilimine tâbidir. Matrah 12.600 TL’yi geçer geçmez ikinci vergi dilimine yani % 20 vergiye geçiliyor. Matrahtaki bu artış hem enflasyonun hem de maaş artışlarının çok altındadır. Verilen zam, vergilerle geri alınmış oluyor.

Son beş yılda enflasyon baz alınmış olsaydı, bu yıl ilk dilim 16 bin TL’nin üzerinde olurdu. Korkarız ki devletin bu politikası ile çalışanların çoğunluğu Mart ayı ile birlikte yeni vergi dilimine girer hale gelecek. Doğrusu devlete uyanık esnaf mantığı hiç mi hiç yakışmıyor. Seçim vaatlerini bir bir hayata geçiren hükümetin gelir vergisi oyunu anlaşılır gibi değil. Henüz senenin başındayız. Hükümet yaptığı yanlışı son beş yılı telâfi edecek şekilde düzeltmelidir. Birinci vergi diliminin 20 bin TL’ye yükseltilmesi, gayet yerinde bir adım olur. Hükümeti, bu adımı atmaya davet ediyoruz.”

Reklamı Geç