Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Nurettin Şahinli

ZİHİNSEL SAĞLIK İÇİN BESLENME: BEYİN DOSTU BESİNLERLE GÜÇLENİN..

Zihinsel sağlığımız, yaşam kalitemizi etkileyen temel bir faktördür. Beslenme alışkanlıklarımız, beyin fonksiyonlarını güçlendirerek duygusal ve zihinsel dengeyi olumlu bir şekilde etkiler. Özellikle omega-3 yağ asitleri içeren balıklar, yeşil yapraklı sebzeler ve antioksidan zengini meyvelerin düzenli tüketimi, kognitif yetenekleri destekleyerek mental sağlığı iyileştirebilir. Bu beslenme stratejileri, olumlu bir ruh halini ve bilişsel performansta artışı teşvik eder.İşte beyin dostu besinlere odaklanarak zihinsel sağlığımızı güçlendirmenin bazı spesifik yolları :

Serotonin Artırıcı Yiyecekler:

Triptofan içeren gıdalar, serotonin üretimini destekler. Hindi, tavuk, süt ürünleri, soya fasulyesi ve fındık gibi yiyecekleri diyetinize ekleyerek mutluluk ve rahatlama duygularını artırabilirsiniz.

Omega-3 Yağ Asitleri ile Beyin Sağlığı:

Balıklar, chia tohumu ve keten tohumu gibi omega-3 yağ asitleri içeren besinler, beyin sağlığınızı güçlendirir. EPA ve DHA, omega-3 yağ asitleri içerdikleri için beyin sağlığını olumlu yönde destekleyebilir. Omega -3 Yağ asitleri beyindeki nörotransmitter düzeyini düzenleyerek sinir hücreleri arasındaki iletişimi artırır. Antiinflamatuar özellikleri sayesinde beyindeki kronik inflamasyon oluşumunu engelleyerek  nörolojik hastalıkların oluşmasını azaltır.  Balık, chia tohumu ve keten tohumu gibi gıdalarda yüksek miktarda omega yağ asitleri bulunmaktadır.

Antioksidanlar ve Karotenoidler:

Renkli sebzeler ve meyveler, özellikle havuç, ıspanak, biber ve yaban mersini gibi antioksidanlar ve karotenoidler içerir. Bu besinler, nörotransmitterleri koruma ve beyin fonksiyonlarını destekleme konusunda etkilidir.

B Vitaminleri ile Zihinsel Güç:

Yeşil yapraklı sebzeler, balık, tavuk ve baklagiller, B6, B9 (folik asit) ve B12 vitaminlerince zengindir. Bu vitaminler, nörotransmitter sentezi için kritik önem taşır.

Probiyotikler ve Barsak Sağlığı:

Yoğurt, kefir, turşu ve fermente gıdalar, barsak sağlığınızı destekleyen probiyotik bakteriler içerir. barsak sağlığı, özellikle probiyotik bakteriler aracılığıyla nörotransmitter üretimini destekleyerek, zihinsel sağlığınıza doğrudan etkilidir

Bu besinleri düzenli olarak tüketmek, zihinsel sağlığınıza net bir katkıda bulunabilir. Beslenmemizdeki bu gibi önemli noktalara dikkat ederken mutlaka fiziksel aktivite arttırılmalıdır. Hareketimizin artması vücutta metabolik faliyetlerin artacağı anlamını taşır.

Stres ,alkol ve uykusuzluk gibi hayatımızı olumsuz etkileyecek durumları da en aza indirmek için çaba göstermeli mutlaka beslenme desteği için bir diyetisyene başvurmalısınız. Sağlıklı ve Umutlu günler dilerim .

Nurettin ŞAHİNLİ
Beslenme ve Diyet Uzmanı
Umut Psikoloji ve Diyet Klinik Kurucu Müdür

www.dytnurettinsahinli.com
info@dytnurettinsahinli.com

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER

Reklamı Geç