Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

GELENEKSEL SİVAS GÜNLERİ BAŞLIYOR…

Sivaslılar ve Sivas dostları

Sivaslılar ve Sivas dostları 29 – 31 Ağustos tarihlerinde İstanbul Feshane’de bir araya geliyor. Anadolu’da birlikte yaşama kültürünün en güzel örneği Sivas’ın tüm değerlerinin sazıyla, sözüyle, sanatıyla kutlandığı bir bayram niteliğinde geçecek 5. Sivas Günleri’ne yalnız Sivaslılar değil tüm Sivas dostları katılıyor. Sivas Platformu organizasyonu olan programa binlerce vatandaşın yoğun ilgisini çekiyor.

sivas2Anadolu’nun zengin kültür hazinesi, İstanbul’da yeniden keşfolunuyor. Sivaslılar ve Sivas’a gönül verenler bir kez daha Feshane’de buluşacak. Tarihe olan borcunu bin türlü kahramanlıkla ödeyen, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı, Anadolu’nun sevda coğrafyası ‘Sultan Şehir Sivas’ ve Sivaslılar sahip oldukları eşsiz değerleri yeniden gün yüzüne çıkartmaya devam ediyor. Birlik, kardeşlik, dayanışma ve karşılıklı anlayış açılarından eşsiz bir model oluşturan Sivas ve Sivaslı olmak, Feshane’de düzenlenecek etkinlik kapsamında her yönüyle ele alınıyor. Birlikte yaşama kültürünün bu eşsiz örneği tüm İstanbul ve Türkiye’nin ilgisine sunuluyor.

sivas129-31 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek 5. Sivas Günleri’nde başta Sivas Merkez Kültürel Etkinlikleri olmak üzere, Sivas’ın 16 ilçesi ayrı ayrı kültürel etkinliklerini sergileyecek… Birbirinden zengin kültürel etkinlikler ve yöresel lezzetler tüm İstanbulluların beğenisine sunulacak. Başta Sivaslı Bakanlar, Milletvekilleri ve Belediye Başkanları’nın yanı sıra birçok Devlet Adamı ve üst düzey yöneticinin katıldığı Sivas Günleri’ne katılım oldukça yüksek olması bekleniyor.

Düşünce ve fikir platformlarının yanı sıra Sivas Günleri, Sivas’a ait folklorik değerlerin de kutlandığı adeta bir bayram niteliğinde geçecek. Türk Halk Müziğinin sevilen sanatçıları, Sivas yöresine ait türküleri seslendirecek. Ses sanatçılarının yanı sıra halk oyunları ekipleri de etkinliğe renk kattı. Çeşitli Resim ve Fotoğraf Sergileri’nin açıldığı Feshane Sivas Günleri görsel bir şölene dönüşecek. Sivas Platformu Başkanı ve Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem ise platformun İstanbul’daki ve Sivas’taki tüm hemşerileri kucaklayıcı bir yapının olduğunu dikkati çektiği konuşmasında Türkiye’nin farklı kültür, sosyal yaşam ve siyasi görüşlere sahip bireylerinin bir araya gelerek oluşturulan Sivas Platformu’nun, beraberliğe önem veren bir yapıya sahip olduğunu ifade etti. Başkan Erdem, platformunun oluşumundan bahsetti.

sivas3Başkan İsmail Erdem, “Bir milyon insanımız İstanbul’da yaşıyor. Sivas Platformu’nu kurarken iki yılı aşkın alt yapı oluşturmak için çalıştık. Kuruluş aşamasında sivil toplum kuruluşu başkanlarımızı da davet ettik. Öyle bir yapı oluşturduk ki, şu anda Sivas’ımızın merkezi de dâhil 16 ilçesinden, her tür düşünceden, her siyasi partiden, Alevisi, Sünnisi, Çerkez’i insanımız var. Burada Sivas’ın bütününü kucaklayacak yapıyı nasıl inşa edebiliriz diye düşünüp, bu alanda çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Bürokraside üst seviyede görev almış, milletine hizmet eden çok sayıda insanımız var, Sivaslı olarak. Bunların içersinden arkadaşlarımızdan yönetime aldık. Sivaslı İşadamları Derneğinden arkadaşlarımızı aldık, böyle bir hamur yaptık. Şu anda birbirimizden ayrılamaz bir bütün olduk” dedi.

Sivaslıların sosyal ve ekonomik problemlerine çözüm getirmek amacıyla kurulduğunu sözlerine ekleyen Başkan Erdem sözlerine söyle devam etti: “ Sivas Platformu, aynı zamanda ilin tanıtım elçisi oluyor. Sivas’ı, tarihinden kültürüne, doğal güzelliklerinden en ücra mezralarına kadar tanımak ve tanıtmak gerekiyor. Üyelerimiz, İstanbul’da faaliyet gösteren işadamları ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerinden oluşuyor. Sivaslıların problemlerine çözüm üretmek amacıyla bir araya geliyoruz. Bu kapsamda, 250 kişilik toplum önderi ve İstanbul’da bulunan 600’ün üzerinde Sivil Toplum Kuruluşu ile iletişime geçtik. Bu faaliyetlerde Sivas’ın tanıtım elçiliğini yapıyoruz. Sivas’ın tarihini, doğal zenginliklerini, sanatını ve sanatçısını tanıtmak birinci görevimiz. Bu yönde büyük gayret sarf ediyoruz.”

Bir Sivas Platformu organizasyonu. Geleneksel Sivas Günleri; İstanbul’da Sivas’la ilgili dernek ve sivil toplum kuruluşlarını kendi çatısı altında toplayan Sivas Platformu’nun bir organizasyonu olarak gerçekleşiyor. Sivas’ın maddi ve manevi mirasının, bugünkü potansiyelinin tanıtıldığı, hasat mevsiminde bir harman zamanı gibi dostluğun, mutluluğun ve umudun doruk noktasına çıktığı bir meydan oldu. Yazarı, şairi, ozanı, sazı ve sözüyle, sanatı ve sporuyla, yaşayan renkleriyle, tarihi ve bugünüyle Feshane’de İstanbul’un kalbi Sivas tadında ve renginde attı. Sivas Platformu’nun Başkanlığı’nı aynı zamanda Sancaktepe Belediye Başkanı olan İsmail Erdem yürütüyor…

Çok sayıda üst düzey protokol katılacak. En büyük ve en kapsamlı hemşeri organizasyonu olma unvanına sahip Geleneksel Sivas Günleri’nin açılışı iş, sanat, spor ve siyaset camiasından birçok ismi bir araya getirecek. Başta Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz olmak üzere Sivas Milletvekilleri, Sivas Belediye Başkanı, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü çok sayıda bürokrat, iş, sanat ve spor camiasından birçok seçkin isim katılacak. Ayrıca Sivas Günleri organizasyonuna Sivas’a bağlı tüm ilçe kaymakamları ve belediye başkanları, dernek ve vakıf başkanları da katılacak. İstanbul’dan da katılımın bir hayli fazla olması bekleniyor.

 

Reklamı Geç