Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

TÜRK DÜNYASININ KALBİ MUSTAFAKEMALPAŞA’DA ATTI..

Bu yıl ikincisi düzenlenen

Bu yıl ikincisi düzenlenen Türk Dünyası Kültür Basın ve Spor Şöleni, Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin ana sponsorluğunda Avrasya Kültür ve Spor İş Birliği Derneği’nin organizasyonuyla yapıldı.

turk dunyası kemalpasa 32. Türk Dünyası Kültür Basın ve Spor Şöleni’ne Kafkaslar, Balkanlar, Orta Asya ve Ortadoğu’dan 16 ülke temsilcisi katıldı. Dünyanın çeşitli coğrafyalarında yaşayan Türk topluluklarının birbiriyle daha yakından tanışması ve kültürde, eğitimde, sporda ve iş hayatında ileriye dönük işbirliklerinin kurulması ve büyütülmesi maksadıyla gerçekleştirilen şölene Mustafakemalpaşa Kaymakamı Mustafa Masatlı, Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Avrasya Kültür ve Spor İş Birliği Derneği Genel Başkanı Ahmet Tüzün, Anadolu Aydınlar Ocağı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek, Türkistanlılar Derneği Başkanı Ekber Yassa, BatıTrakyalılar Derneği Başkanı Özkan Hüseyin, Afganistan Türkmenleri Temsilcisi Mustafa Kemal Mahdum, Gagavuzya Temsilcisi Güllü Karanfil, Azerbaycan Temsilcisi Ağası Hun, Irak Türkmenleri Kerkük Temsilcisi Isam Abdukadir ile Türk Dünyasının birçok bölgesinden temsilciler ve misafirler ile basın mensupları katıldı.

turk dunyası kemalpasa 6Şölen, Mustafakemalpaşa Belediyesi Mehter Takımı eşliğinde yapılan kortej yürüyüşü ile başladı. Şeyh Müftü Türbesi’nde yapılan ’Türk Dünyasında Birlik’ duasının ardından Belediye Düğün Salonu’nda Türk dünyasında çeşitli alanlarda işbirliği konulu konferanslar verildi. Kaymakam Mustafa Masatlı konuşmasında Türkiye’nin dünya coğrafyasında yaşayan Türklere anavatanlık yaptığını belirterek, “Burada Türk Dünyasının çeşitli ülkelerinden ve bölgelerinden gelen temsilcilerle, kardeşlerimizle bir arada olmaktan gururluyuz. Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir. Balkanlar, Kafkaslar, Ortadoğu ve Orta Asya’daki bütün kardeşlerimize kollarımızı açıyoruz. Onlara olan desteğimiz, gönül birliğimiz sürecek. Milletimizin gönlü herkese açıktır. Kardeşliğimiz daim olsun” dedi.

turk dunyası kemalpasa 2Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, böyle bir şölene ev sahipliği yapmaktan onur duyduğunu söyleyerek, “Sınırların artık sadece haritalarda kaldığı bir dünyada yaşıyoruz. Türkiye, soydaşlarıyla artık her alanda buluşuyor. Yeter ki kafamızdaki önyargıları, başkalarının bize dayatmak istediği ayrılık fikirlerini kaldıralım. Güzellikleri paylaşmak için bir aradayız. Kültür köklerimize ait tüm birikimleri geleceğe taşımak için el ele verelim. Devletimizin ve hükümetimizin birçok organizasyonuyla bu alanda çalışmalar yapılıyor. Mustafakemalpaşa Belediyesi de Türk Dünyası ile ekonomiden kültüre, spordan turizme kadar her sahada artan işbirliğine bu şölenle katkı sağlıyor. Yurt içi ve yurt dışından gelen misafirlerimizle kardeşliğimizi pekiştirerek, bunu iş birliğine dönüştürme gayreti içinde olacağız” dedi.

turk dunyası kemalpasa 4Avrasya Kültür ve Spor İş Birliği Derneği Genel Başkanı Ahmet Tüzün ise Türk Dünyasındaki iş birliğinin ancak güçlü bir iletişim ağıyla sağlanabileceğini kaydederek, “Biz burada dünyadaki bütün kardeşlerimizin, akrabalarımızın temsilcilerini bir araya getirdik. Kültürde, sanatta, ilimde, teknolojide, eğitimde ve sporda gönül birliğimizi iş birliğine dönüştürmek için çalışıyoruz. 2. Türk Dünyası Kültür, Basın ve Spor Şöleni milletimize hayırlı olsun, hizmetleri ve faydaları daim olsun. Organizasyonun gerçekleşmesinde gece-gündüz demeden büyük fedakârlıklarla çalışan Avrasya Kültür ve Spor İş Birliği Derneği Mustafakemalpaşa Şubesi’ne; başkanından yöneticisine, üyesinden gönüllüsüne kadar hepsine can-ı gönülden teşekkür ediyorum. Ayrıca bize varlığıyla destek veren Mustafakemalpaşa Kaymakamlığı’na, bize ev sahipliği yapan Mustafakemalpaşa Belediyesi’ne, en küçüğünden en büyüğüne bütün destekçilerimize yürekten teşekkür ediyorum. Türk Dünyasında kardeşlerin işbirliği için bu tür çalışmalarımız artarak devam edecektir” şeklinde konuştu.

turk dunyası kemalpasa 8Toplantıda söz alan misafir ülke temsilcileri ise bu tür organizasyonlarla ülkeler arasındaki yakınlaşmaların daha da artacağı ve kardeşlik şuurunun geleceğe taşınacağı görüşünü dile getirdi. Konferansın ardından Adnan Menderes Meydanı’nda sportif faaliyetler gerçekleştirildi. Gün boyu süren etkinlikler çerçevesinde aba güreşi, kuşak güreşi ve bilek güreşi ile okçuluk gösterileri yapılırken, Türk kültürüne ait tarihi zekâ ve strateji oyunu mangala yarışmaları da büyük ilgi gördü. Servet Somuncuoğlu’nun obfektifinden “Taştaki Türkler” fotoğraf Sergisi açıldı. Şehir meydanında açılan stantlarda ülkelerin millî kıyafetlerinin ve kültürel ürünlerinin sergilediği şölende; daha sonra Türk Dünyası sanatçıları Bünyamin Aksungur ve Melike Nevruz, Mustafakemalpaşalılara Türk Dünyası müziklerinden güzel örnekler sundu. Şölen, Mustafakemalpaşa’nın tarihi ve tabii güzelliklerinin gezilmesiyle sona erdi.

turk dunyası kemalpasa 7

turk dunyası kemalpasa 5

turk dunyası kemalpasa 1

Reklamı Geç