Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ÜSKÜDAR MÜFTÜLÜĞÜ TARİHİ BİNASINA KAVUŞTU..

Üsküdar Belediyesi tarafından yeniden

uskmuft2Üsküdar Belediyesi tarafından yeniden restorasyonu tamamlanan ve ilçe müftülüğüne tahsis edilen tarihi Cumhuriyet Halk Fırkası binası, Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez’in de katılımıyla hizmete açıldı.

Üsküdar Kaymakamlığı’na 54 yıl hizmet eden tarihi Cumhuriyet Halk Fırkası Binası, Üsküdar İlçe Müftülüğü’ne tahsis edilmişti. Üsküdar Belediyesi tarafından yaklaşık 1,5 milyon liraya restorasyonu yapılan müftülük binası, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in de katıldığı törenle hizmete girdi. Açılış töreni, Valide-i Cedid Camii İmamı Kerim Öztürk’ün Kuran’ı Kerim tilavetiyle başladı. Törende, Üsküdar İlçe Müftüsü Mehmet Vefa Özdemir, Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, Üsküdar 6. Dönem Belediye Başkanı Mustafa Kara birer teşekkür konuşması yaptı.

uskmuft3HİLMİ TÜRKMEN; “ÜSKÜDAR’IN MARKA DEĞERİNE KATKI SAĞLAYACAK”

Açılış törenine katılan konuklara hitaben konuşma yapan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ise Üsküdar’a yakışan bir müftülük binasının olduğunu, tahsisinde ve yapımında emeği geçen 6. Dönem Belediye Başkanı Mustafa Kara’ya teşekkür etti. Müftülük binasının bulunduğu Doğancılar Meydanı’nın tarihi değerine dikkati çeken Hilmi Türkmen, “Hacılar yolculuğuna buradan çıkarlarmış. Hazerfen Çelebi, Galata Kulesi’nden uçtuktan sonra bu  binanın olduğu yere konmuş. Hacıların yolu üzerinde böyle bir müftülük binası olması gerekiyordu. Yeni müftülük binamız, ilçemizin marka değerlerine katkı sağlayacaktır” dedi.

Törende konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bazı şehirlerin ise ruhu olduğuna dikkat çekerek, “İslamiyet’in başkenti İstanbul ve Üsküdar da ruhu olan şehirlerdendir. Dolayısıyla böyle bir yerde bu müesseseler (müftülükler) büyük önem arz ediyor. Önemli olan bu binanın, bu şehrin manevi, dini, ahlaki hayatına yön vermesidir” dedi.

uskmuft1“HİÇ KİMSE KİMSESİZ KALMASIN”

Çağımız ve insanlarımızın değiştiğini, Diyanet’in de görev tanımlarının da değişmesi gerektiğine dikkat çeken Görmez, “Hep beraber şehrin en kılcal damarlarına ulaşarak, gelmeyenlere giderek, o şehrin rahmetini ayakta tutmalıyız. Bu sene Ramazan ayında, ‘Hiç kimse kimsesiz kalmasın’ teması üzerinde duracağız. Bu temayla neyi kastediyoruz; Kalabalıklar içerisinde nice yalnızlar var. Her türlü lükse sahip ancak dostu, komşusu olmayan yığınla insan var. Kaliforniya sendromu olarak bilinen bu olay çok şükür bizde şimdilik yok denecek kadar az. Kimsesi olmayan kimselere ulaşarak şehrimizin o ruhunu ayakta tutmalıyız” diye konuştu.

YENİ BİNA DUALARLA AÇILDI

Konuşmalardan sonra müftülük binasının açılışı gerçekleştirildi. Açılış kurdelesini, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Diyanet İşleri eski Başkanı Dr. Tayyar Altıkulaç, İstanbul İl Müftüsü Rahmi Yaran, Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar eski Belediye Başkanı Mustafa Kara, Üsküdar İlçe Müftüsü Mehmet Vefa Özdemir, Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü Sinan Aydın, M.Ü İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse, Ak Parti Üsküdar İlçe Başkanı Sinan Aktaş birlikte kesti.

Reklamı Geç